Rynek słodkich ziemniaków (batatów)

8 listopada 2016

uprawa batatów

PRZEGLĄD ŚWIATOWEGO RYNKU SŁODKIEGO ZIEMNIAKA


Ziemniaki słodkie (bataty) są uprawiane i spożywane na całym świecie. Udział produkcji, która jest przedmiotem obrotu na rynku światowym, jest stosunkowo niewielki. W wielu krajach uprawia się ją głównie na rynek krajowy. Europa jest dużym importerem batatów, zwłaszcza ze Stanów Zjednoczonych. Od 2012 r. rośnie produkcja słodkich ziemniaków, a handel nimi rośnie. Chiny stoją ponad resztą świata z produkcją ponad siedemdziesiąt milionów ton w 2014 roku.

Europejski rynek słodkich ziemniaków jest nadal stosunkowo niewielki, ale szybko się rozwija. W 2014 r. Europa przywiozła 124 000 ton słodkich ziemniaków, z czego 7 ton było przeznaczonych do spożycia. W ciągu pięciu lat przywóz tego egzotycznego gatunku podwoił się. Supermarkety zaspokajają rosnący popyt na słodkie ziemniaki. Wielka Brytania i Holandia są dużymi importerami w Europie. Niderlandy pełnią rolę portu tranzytowego dla reszty Europy. Największym dostawcą są Stany Zjednoczone, których udział w rynku wynosi siedemdziesiąt procent. W Europie słodkie ziemniaki produkuje się w Hiszpanii, Portugalii, we Włoszech i w Grecji.

USA: Zbiory rozpoczęły się w Północnej Karolinie.

Zbiory słodkiego ziemniaka w Północnej Karolinie, które stanowią połowę produkcji słodkiego ziemniaka w Ameryce Północnej, rozpoczęły się w zeszłym tygodniu. Zbiory nadal znajdują się na wczesnym etapie rozwoju, dlatego producenci niechętnie przedstawiają swoje prognozy, ale pierwsze oznaki wskazują na dobrą produkcję po dość korzystnych warunkach w okresie wegetacyjnym. Największym wyzwaniem jest przeprowadzenie zbiorów tradycyjnymi metodami, zanim nadejdzie chłodniejsza pogoda. Hodowcy muszą zbierać plony zanim gleba stanie się zbyt zimna, a ponadto w okresie huraganu zawsze występuje zagrożenie ulewnych deszczy.

Produkcja słodkich ziemniaków koncentruje się głównie na południowym wschodzie, ale w Kalifornii również prowadzi się uprawy. W zeszłym miesiącu Luizjana musiała poradzić sobie z dużą ilością opadów, ale ich wpływ na produkcję słodkiego ziemniaka był ograniczony. Ceny utrzymują się obecnie na średnim poziomie, ale mogą spaść, jeśli Północna Karolina uderzy w rynek z dużymi ilościami. Ogólnie rzecz biorąc, plantatorzy nie boją się zbytnio, ponieważ na całym świecie rośnie popyt na słodkie ziemniaki. Zwłaszcza konsumenci dbający o zdrowie spożywają wiele słodkich ziemniaków i restauracji, a przemysł przetwórczy korzysta z tego w USA.

Wartość eksportu  ziemniaków słodkich w ubiegłym roku wyniosła 139 mln dolarów, co stanowi wzrost o 110% w porównaniu z 2010 rokiem, jednak eksport ten stanowi jedynie niewielką część całkowitej sprzedaży słodkich ziemniaków w kraju. W kraju spożywa się 90% amerykańskich słodkich ziemniaków. Stan Karolina Północna stanowi 71 % produkcji przeznaczonej na eksport, a następnie Mississippi (7 %), Kalifornia (6 %), Luizjana (2 %), Wirginia (2 %) i Arkansas (1 %).

W 2015 r. Ameryka Północna wyeksportowała rekordową ilość 181 000 ton słodkich ziemniaków, o 33% więcej niż rok wcześniej i o dwa razy więcej niż w 2010 r. Jeśli chodzi o wywóz, Zjednoczone Królestwo otrzymało największą ilość (82 000 ton/45%), a następnie Kanada (55 109 ton / 30%) i inne kraje europejskie (42 500 ton / 23%).

UK: Wzrost sprzedaży o 50% rocznie.

Zjednoczone Królestwo osiąga najbardziej godne uwagi dane liczbowe dotyczące przywozu słodkich ziemniaków. Według handlowców, odnotowują one roczny wzrost w wysokości 50%. Większość batatów jest importowana ze Stanów Zjednoczonych, ale z powodu rosnącego popytu coraz częściej poszukują oni również innych krajów produkujących, aby pokryć zarówno konsumpcję krajową, jak i eksport. Wśród nich są Hiszpania, która odnotowuje znaczny wzrost produkcji, Portugalia, która jest stosunkowo nowym krajem, oraz Egipt, który ma dobre odmiany na eksport. W Hondurasie są również dobrzy producenci, ale w tym przypadku certyfikacja wciąż stanowi czasami problem.

Amerykańska odmiana Covington i hiszpańska odmiana Beauregrad mają łącznie około 95 % udziału w rynku. Prawa do Covington należą do Uniwersytetu Północnej Karoliny i nie mogą być uprawiane poza Stanami Zjednoczonymi. Pojawia się odmiana Evangeline. W międzyczasie istnieje również pewna produkcja krajowa, ale nie na dużą skalę. Cena słodkich ziemniaków w Zjednoczonym Królestwie jest stosunkowo stabilna, a według handlowców produkt ten nie jest bardzo wrażliwy na ceny.

Chiny: Największy producent na świecie, ale głównie na paszę dla zwierząt
W Chinach uprawa batatów odbywa się głównie w północno-zachodnich regionach prowincji Shandong oraz na południu kraju, w tym w prowincji Hainan. Chiny są największym na świecie producentem słodkich ziemniaków, ale większość produkcji wykorzystywana jest na paszę dla zwierząt. W przeciwieństwie do innych krajów produkujących słodkie ziemniaki, uprawa słodkich ziemniaków w Chinach wykazywała w ostatnich latach tendencję spadkową, ponieważ grunty zostały przekształcone w ryż, ale w ostatnich latach odnotowano rosnący popyt na ten produkt. W tym roku nasadzenia w południowej części Hainan zwiększyły się z powodu rosnącego popytu na odbiorniki.

Najpopularniejszą odmianą w Chinach jest Ganshu. Uprawy na północy zbierane są jesienią i latem, a na południu jesienią, zimą i wiosną. Tegoroczna produkcja krajowa była o 10-20% niższa z powodu ekstremalnych zimowych warunków pogodowych. Doprowadziło to do tego, że ceny produktu premium pozostały na stabilnym poziomie, średnio 2,50 USD. Wzrost ten można częściowo wytłumaczyć znanymi korzyściami zdrowotnymi produktu, ale także popularnością słodkich ziemniaków gotowych do spożycia, importowanych z Korei Południowej i Japonii.

Honduras: Większa konkurencja

Honduras produkuje słodkie ziemniaki przez cały rok, chociaż latem wielkość produkcji jest mniejsza z powodu opadów deszczu. Jego głównymi rynkami eksportowymi są Niderlandy i Kanada. Zwiększy się konkurencja ze strony innych krajów, takich jak USA, Egipt i Brazylia, co doprowadzi do większej presji cenowej. W ostatnich latach konkurencja ta gwałtownie wzrosła. Duża podaż wywiera presję zarówno na ceny, jak i na standardy jakości. Część produkcji nie nadaje się już do sprzedaży, podczas gdy w przeszłości była akceptowalna w czasach mniejszej podaży. Dzięki całorocznej produkcji Honduras nie polega na konserwacji produktu i dlatego zawsze może zaoferować produkt świeży. W przypadku klientów z sektora przywozu jest to z pewnością uważane za korzyść.

Polska: Produkt niszowy
W odróżnieniu od wielu innych krajów europejskich, słodkie ziemniaki w Polsce są nadal postrzegane jako produkt niszowy. Kupujący w supermarkecie spodziewa się, że produkt osiągnie większy potencjał sprzedaży, pod warunkiem poprawy jakości.

Dania: Niewielkie zapotrzebowanie, ale szczyt pod koniec lata.
Zdaniem importerów w Danii popyt na słodkie ziemniaki nie jest duży. Nie kupują oni również kontenerów, a często tylko palety z Holandii. Ponieważ obecnie na rynku jest tak wiele krajów, poziom cen jest niższy. Późne lato jest tradycyjnie szczytowym okresem sprzedaży słodkich ziemniaków.

Hiszpania: Uprawy wzrastają o 25-30% rocznie.

W Hiszpanii produkcja słodkiego ziemniaka jest obecnie w pełnym rozkwicie. Zbiory rozpoczęły się w połowie sierpnia w San Lucar de Barrameda, głównym regionie uprawy Hiszpanii (a zatem i Europy). Przychody w tym roku są niższe ze względu na wpływ pogody wiosną. Rozmiary są mniejsze, ale w rzeczywistości istnieje duży popyt na małe rozmiary, co może być korzystne dla sektora. Ceny są na podobnym poziomie jak w roku ubiegłym, ale sprzedaż wykazuje dobrą dynamikę.

W Hiszpanii powierzchnia przeznaczona pod uprawę słodkich ziemniaków zwiększa się o około 25-30 % rocznie. Wielka Brytania jest największym rynkiem eksportowym, na drugim miejscu znajdują się Niemcy, ale również wysyłki do Belgii i Holandii również znacznie rosną. Hiszpańscy konsumenci zawsze preferowali kalifornijską odmianę, podczas gdy w pozostałej części Europy bardziej pożądana jest Beaurregard lub Georgia Jets. Większość dużych sieci supermarketów chce przechowywać słodkie ziemniaki na półkach przez cały rok. Mimo że produkt jest nadal często postrzegany jako gatunek egzotyczny, konsumenci chętnie dowiedzą się o nim więcej. Hiszpania korzysta również z promocji produktu w Ameryce.

Obecnie hiszpańskie słodkie ziemniaki konkurują głównie z ich egipskimi i izraelskimi odpowiednikami, których ceny są znacznie niższe od cen hiszpańskich.

Tajwan: Typhoon Meranti powoduje szkody.
Na Tajwanie bataty zbiera się do połowy grudnia, ale kampanię można przedłużyć, przechowując produkt pod kątem 15 stopni. W tym roku typhoon Meranti spowodował znaczne straty w produkcji, stwarzając pewne obawy wśród producentów na następny sezon. Oczekuje się, że produkcja odmiany Golden Sweet spadnie o około 20 %. Opady śniegu mogą również znacząco wpłynąć na jakość słodkich ziemniaków, jak to miało miejsce w zeszłym roku. Tajwan eksportuje się głównie do Singapuru i Hongkongu.

Egipt: dobry popyt ze strony Rosji i państw Zatoki Perskiej

Słodkie ziemniaki egipskie stają się coraz bardziej popularne, zwłaszcza w Zatoce Perskiej i Rosji, choć na rynek europejski trafia również wiele egipskich słodkich ziemniaków. Niektórzy producenci donoszą, że w rzeczywistości nie są w stanie zaspokoić europejskiego popytu. Wolą zaopatrywać państwa Zatoki Perskiej, gdzie słodkie ziemniaki są wykorzystywane w wielu potrawach. Rosja pozostaje dużym rynkiem, ale również rynkiem trudnym ze względu na roszczenia i problemy z płatnościami. Eksporterzy dostrzegają również potencjał na rynku takim jak Dubaj, ze względu na wielu emigrantów, którzy spożywają słodkie ziemniaki.

Niderlandy: Obecnie bataty są produktem konwencjonalnym.
Podczas gdy dziesięć lat temu ani jedna publikacja nie mówiła o słodkich ziemniakach w Holandii, teraz stał się on produktem konwencjonalnym. Handlowcy uważają, że wzrost konsumpcji o 10-20 % rocznie w nadchodzących latach jest z pewnością możliwy. W międzyczasie inne kraje produkujące starają się zdobyć udział w rynku. Zdaniem importerów wynika to z faktu, że uprawa słodkich ziemniaków jest stosunkowo łatwa. Obecnie na rynku jest dziesięć krajów pochodzenia, w tym Egipt, Izrael, Hiszpania i Portugalia, ale eksperymenty są również prowadzone w Holandii. Konsumenci w Afryce również przekonują się, że słodki ziemniak pomarańczowy jest smacznym i pożywnym produktem.

Importerzy oczekują, że Stany Zjednoczone pozostaną największym dostawcą słodkich ziemniaków. Kraj ten zainwestował znaczne środki w chłodzenie i słodkie ziemniaki są przechowywane przez cztery do sześciu tygodni, aż do otrzymania twardej skorupki. Ponadto Stany Zjednoczone mają tę zaletę, że mogą zaopatrywać się przez cały rok. Pod względem cenowym nie był to łatwy sezon. Dolar uległ znacznym wahaniom i w pewnym momencie miał wartość 1,08 euro, a w innym 1,14 euro”.

Belgia: Większość sprzedaży zimą.
Belgijski importer skupia się obecnie na Senegalu i Stanach Zjednoczonych, ale otrzymuje również pewne produkty egipskie i hiszpańskie. Ceny są stabilne. Latem popyt jest zawsze niski, choć z roku na rok obserwuje się pewien wzrost, jednak sprzedaż w miesiącach zimowych jest nadal znacznie większa. Kraje Beneluksu i Skandynawia są największymi rynkami, ale sprzedaż rośnie również we Francji.

Źródło: freshplaza.com

Rynek słodkich ziemniaków (batatów)
Oceń ten artykuł
Tagi: