Uprawa pasternaku
16 stycznia 2017Wzrost upraw pasternaku w Niemczech
Uprawa pasternaku
Bardzo smaczny, ale często niedoceniany, pasternak stara się ożywić swój wizerunek. Według Rheinische Agricultural Association (RLV) warzywa korzeniowe stają się coraz bardziej popularne w kuchni niemieckiej. W Niemczech pasternak uprawia się na 150 ha i powierzchnia ta stale się powiększa.
Do XVIII wieku pasternak był podstawowym pożywieniem i cieszył się dużym uznaniem. Ziemniaki i marchew zyskały jednak na popularności, więc popularność pasternaku zmalała – tłumaczy RLV.
Pasternak jest spokrewniony z marchewką i pietruszką, a także z członkiem rodziny roślin ziarnożernych. Ich smak jest połączeniem łagodnego aromatu i lekkiej słodyczy. Pasternak preferuje gleby bogate w wilgoć i składniki odżywcze oraz luźne w wilgotnym i chłodnym klimacie. Sadzi się je od marca do czerwca i zbiera od sierpnia do zimy. Warzywa są odporne na zimę i dlatego są elastyczne pod względem czasu zbiorów.
Wszechstronny pasternak dostarcza nie tylko energii, ale także bogactwa ważnych składników odżywczych. Jego olejki eteryczne mają właściwości antybakteryjne, podczas gdy witamina C, witamina B i minerały są niezbędne w zimie. I w końcu pasternak jest łatwy w obróbce i dlatego jest popularny jako pokarm dla niemowląt – mówi RLV.
źródło: www.freshplaza.com