Uprawa mięty

8 listopada 2016

uprawa mięty

„Mamy nadzieję, że w najbliższych latach zwiększymy uprawę roślin na bazie wody”.

Tradycyjnie sprzedaż ziół nieznacznie spadła w okresie wakacji letnich. „Chyba że jest to 30 stopni Celsjusza, czyli wtedy, kiedy obserwujemy wzrost sprzedaży kolendry i mięty, ale jeszcze tego lata nie przeżyliśmy” – mówi Jacqueline Monden z De Kruidenaer. „Sądzę jednak, że teraz przekroczyliśmy wakacje. Szkoły w północnej Holandii znów się dziś zaczęły i już widzimy przyzwoity popyt. Szczególnie dobrze radzi sobie sprzedaż bazylii, mięty i kolendry”.

Uprawa roślin na bazie wody

W ostatnich latach De Kruidenaer rozszerzył swoją uprawę w tunelach i na wolnym powietrzu, a także rozszerzył uprawę na bazie wody. „Wszystko zaczęło się na małą skalę od kilku stawów testowych, w których zasadzono kilka odmian ziół. Wyniki były dobre. Obecnie mamy jeden hektar bazylii z upraw wodnych i mały hektar mięty i szczypioru. Nie jest to łatwa metoda uprawy, a ponieważ prawie nie ma podobnych upraw dla ziół, robimy wiele pionierskich rzeczy”, mówi Monden.

„Produkt jest już innowacyjny i zaspokaja zapotrzebowanie dużych nabywców. Poza tym, że jest to czysta uprawa, metoda ta ma kilka innych zalet. Charakteryzuje się niską emisją zanieczyszczeń, jest wolny od pozostałości, bezpieczny, zapewnia dobre warunki pracy i ułatwia kierowanie produkcją. Dostarcza niezawodny produkt o stałej jakości przez cały rok”, podsumowuje Monden. „W najbliższych latach zdecydowanie zwiększymy produkcję.

Konkurs importowanych ziół jest ograniczony według poniedziałku. „Współpracujemy z certyfikowanymi hodowcami, na przykład w Hiszpanii, Kenii i Izraelu, ale w tym okresie roku większość dostarczanych przez nas ziół to zioła holenderskie”.

Źródło: freshplaza.com

 

Uprawa mięty
Oceń ten artykuł
Tagi: