Uprawa truskawek i malin
23 grudnia 2016Uprawa truskawek
Uprawa truskawek i uprawa malin w Polsce ma ogromne znaczenie na produkcję tych owoców w Unii Europejskiej. Polska jest jednym z największych producentów truskawek w Europie i na świecie. W Europie zajmujemy 3 miejsce po Hiszpanii i Turcji.
Natomiast poza Europą wyprzedzają nas takie państwa jak Stany Zjednoczone, Korea Południowa, Rosja, Meksyk, Japonia, Egipt. Polska zajmuję pierwsze w powierzchni uprawnej truskawki w Europie ale nie mamy tak wysokiej wydajności z hektara jak Hiszpania. Uprawa truskawek i malin w Hiszpanii charakteryzuje się ogromną wydajnością. Z jednego hektara producenci truskawek z Hiszpanii potrafią zebrać nawet 45 ton. Kolejnymi państwami mającymi duży udział w produkcji truskawek w Europie to: Włochy, Niemcy, Francja. Największym konsumentem truskawek w Europie są Niemcy.
Uprawa malin
Uprawa malin w Polsce ma ogromne znaczenie na produkcje malin na całym świecie. Polska produkuję ok. 20 % całej produkcji malin na świecie. Kolejnymi państwami o dużym udziale malin w skali światowej to Serbia, Stany Zjednoczone i Chile. W Polsce zebrano w 2012 roku ponad 125 tysięcy ton malin. Około 75 % produkcji w Polsce pochodzi z województwa lubelskiego. Produkcja malin w naszym kraju charakteryzuję się rozdrobnioną uprawą malin. W ostatnich latach co raz więcej gospodarstw uprawia truskawki i maliny pod osłonami. Dzięki takiej metodzie uprawy, można uzyskać zbiory wcześniej niż z tradycyjnej uprawy. W ten sposób można uzyskać wyższe ceny truskawek i malin, niż z tradycyjnych upraw. Pierwsze zbiory truskawek w Polsce zazwyczaj są w maju. Głównymi uprawianymi odmianami truskawek w Polsce są: Alba, Elsanta, Marmolada, Roxana, Grandarosa, Hokent, Polka, Darselect, Honeoye.
W Polsce zbiory malin zaczynają się w czerwcu. Głównie z pod osłon i cena za kilogram jest o wiele wyższa niż w szczycie sezonu malinowego. Polka i Polana to jedne z najpopularniejszych odmian malin, które są uprawiane w Polsce. Uprawa truskawek w Polsce zwiększa w porównaniu do ubiegłych lat. Natomiast sytuacja z uprawą malin jest odwrotna.