Uprawa moreli we Włoszech

22 grudnia 2017

uprawa moreli

Włochy: Wybór właściwej odmiany moreli ma zasadnicze znaczenie.


Najgorszą rzeczą po złych cenach w 2017 r. byłaby utrata zaufania do upraw moreli. Nie wspominając już o tym, że najbardziej innowacyjne odmiany, jeżeli są zbierane na właściwym etapie dojrzewania, nie zrobiły tego źle.

Paolo Laghi, współwłaściciel Battistini Vivai, szkółki położonej w Cesenie, z 150 partnerami produkującymi milion roślin rocznie, stawia zakłady na uprawę moreli. „Chociaż ceny w 2017 roku nie były zbyt dobre, nie wolno nam zapominać, że rok ten charakteryzował się nadprodukcją. Morele zawsze cieszą się popularnością i cieszą się ciekawymi notowaniami. Ważne jest jednak, aby wybrać odpowiednie odmiany w zależności od okresu zbiorów i potrzeb firmy. Innym aspektem, który należy wziąć pod uwagę, jest kanał sprzedaży. W niektórych przypadkach, takich jak np. rynki hurtowe i sprzedaż bezpośrednia, gatunek jest niezbędny, podczas gdy w przypadku OP nie ma on takiego znaczenia”.

W każdym razie konsumenci generalnie szukają owoców, które są atrakcyjne i dobrze smakują. „Nie ma co do tego wątpliwości, ponieważ konsumenci są coraz bardziej wymagający. Wprowadzamy nowe odmiany o czerwonej skórce, ponieważ są one atrakcyjne i mają dobre właściwości organoleptyczne, jeśli dobrze się je zbiera”.

Battistini Vivai zaleca stosowanie potasowego nawożenia dolistnego w celu zwiększenia zawartości suchej masy i wydłużenia okresu przydatności do spożycia. Nawadnianie również musi być prowadzone ostrożnie, bez przesadnego przesadzania. Przerzedzanie zależy nie tylko od odmiany, ale także od końcowego rezultatu.

„Rok 2017 był dla nas dobry. Udało nam się sprzedać milion owoców i wzmocnić naszą pozycję za granicą. Podczas targów w Hiszpanii, Algierii i Mołdawii przeprowadziliśmy różne transakcje handlowe”.

źródło: www.freshplaza.com

Uprawa moreli we Włoszech
5 (100%) 1 ocen
Tagi: