Rynek granatów

8 listopada 2016

uprawa granatów

PRZEGLĄD ŚWIATOWEGO RYNKU GRANATÓW


Rynek granatów wydaje się być w dobrej kondycji. Popyt na owoce rośnie. Izrael skorzystał z pustego rynku europejskiego, hiszpańscy hodowcy inwestują w powiększanie areału, a włoski sezon rozpoczął się wcześniej. Turecki rynek krajowy nadal ma możliwości wzrostu, ale w ostatnich latach eksport gwałtownie wzrósł. Egipt jest również aktywny na arenie światowej i eksportuje owoce na cały świat. W Indiach ceny są wysokie, ponieważ wolumen był w tym roku rozczarowujący. W sąsiednich Chinach coraz większą popularnością cieszą się granaty, a po drugiej stronie oceanu oczekuje się, że większe plony zrekompensują spadek powierzchni. W Stanach Zjednoczonych obserwuje się również wzrost popytu na granaty, chociaż powierzchnia ich powierzchni spada, głównie z powodu niedoboru wody.

Indie zmagają się z niedoborami wody.

Sezon eksportowy wczesnych granatów z regionu Maharasztra powinien już się rozpocząć, ale kampania nie poszła tak, jak zwykle. Początek sezonu był trudny, więc nadal dostępna jest niewielka ilość, w związku z czym ceny na rynku krajowym wzrosły, a owoce nie są dostępne na eksport. Również barwa owoców nie była zbyt atrakcyjna.

W każdym razie niektóre przedsiębiorstwa rozpoczęły przetwarzanie granatów w celu dostarczenia nasion w postaci gotowej do spożycia. Większe zainteresowanie tym owocem jest również z horeca. Znaczna część wywozu przeznaczona jest dla regionu Zatoki Perskiej.

Chiny: Wyższy dochód z hektara z powodu zmniejszającej się powierzchni upraw

Wprowadzone w latach 80-tych tunezyjskie granaty są nadal preferowane przez detalistów. Uprawy krajowe można znaleźć w prowincjach Syczuan, Henan i Yunnan.

Jednakże w ostatnich latach sprzedaż była rozczarowująca, w związku z czym plantatorzy przestawili się z granatów na uprawę innych owoców. Średni dochód w 2015 r. wyniósł około 12 000 juanów (1600 euro) za hektar. Spadająca powierzchnia powinna w tym roku zwiększyć przychody z hektara. Początek sezonu jest bardzo obiecujący. Sezon rozpoczął się pod koniec sierpnia i opóźnił się o dwa tygodnie z powodu zimnej wiosny. Podaż będzie dobra przez cztery miesiące, podczas których odbędą się dwa główne chińskie święta. Widoczne są oznaki wzrostu popularności granatów w segmencie premium. W ten sposób granaty są również wprowadzane do obrotu w dużych miastach, takich jak Pekin.

Wyższy plon rekompensuje zmniejszenie powierzchni w USA.

Zbiory odmiany „Wonderful” rozpoczną się już w 40. tygodniu. Pierwsze wczesne odmiany są już na rynku i zostały dobrze przyjęte. Częściowo wynika to z wysokiego popytu spoza USA. Granaty dobrze się sprawdzają dzięki intensywnej barwie, wysokiemu poziomowi cukru i dużym rozmiarom. Cudowny stanowi 70% całkowitych zbiorów. Oszacowana wielkość jest zgodna z wielkością z lat poprzednich. Wyższy plon zrekompensuje zmniejszenie powierzchni (-15%). W tym roku plantatorzy byli w stanie odpowiednio nawadniać. W zeszłym roku brakowało wody. Łącznie spodziewanych jest 6,5 mln skrzynek. Około 40 % całkowitej świeżej produkcji przeznaczonej jest na eksport. Największymi rynkami są Korea Południowa, Kanada, Tajwan, Japonia i Brazylia. W ubiegłym roku eksporterzy z Brazylii odnotowali wzrost popytu o 25%, a z Australii również wzrost popytu. Producenci amerykańscy musieli się dostosować po zamknięciu granic przez Rosję. Kraj ten kupował około 300 000 skrzynek, ale po wprowadzeniu bojkotu liczba ta spadła do zera.

Izrael wypełnia lukę na rynku europejskim

Pierwsze izraelskie granaty zostały wysłane do Europy w sierpniu i dotarły na pusty rynek, co zaowocowało dobrymi dochodami. Produkcja z Hiszpanii i Turcji sprawiła, że rynek stał się bardziej konkurencyjny, ale Izrael przejął znaczny udział w rynku. Cudowna, dzięki długiemu sezonowi, jest popularną odmianą. Sezon trwa od października do marca. Inne odmiany pojawiają się w sierpniu i kończą we wrześniu, dlatego nie są tak popularne. Jakość i wysoki poziom Brixa w tych odmianach nie mają znaczenia. Na prawie pustym rynku odmiany te mogłyby jednak stać się bardziej popularne. Ze względu na wspomnianą wyżej lukę podażową popyt jest nadal wysoki. Cena wynosi około 5 euro za 3,5 kilograma, co jest porównywalne z poziomem osiągniętym w zeszłym roku. Popyt rośnie z roku na rok, co zachęca producentów do zwiększania powierzchni. Uprawa owoców jest możliwa w dowolnym miejscu w Izraelu, ale większość plantacji znajduje się w centrum i na południu kraju.

Export z Egiptu na południe i wschód

Północnoafrykański kraj uprawia głównie dwie odmiany: Cudowną i Baladyjską. Cudowny sezon rozpoczyna się w połowie września i trwa do końca października i początku listopada. Skóra Baladi nie jest tak jędrna jak ta Cudowna, a wygląd granatu jest mniej atrakcyjny. Egipski eksporter podkreśla jednak, że smak jest lepszy. Dodatkowa zaleta: niższa cena. W tym sezonie jakość jest zgodna z latami poprzednimi. Gorąca pogoda pojawiła się na początku tego roku, więc jakość uległa poprawie. W ubiegłym roku eksport cudownych granatów rozpoczął się pod koniec września, ale w tym roku, dzięki ciepłej pogodzie, są one dostępne od 15 września, dzięki czemu kraj może łatwiej zaspokoić popyt z Bangladeszu.

Eksport koncentruje się głównie na południu i wschodzie. Największymi rynkami eksportowymi są Seszele, Malediwy i Mauritius, a dalej na wschód do Singapuru, Malezji, Hongkongu, Bangladeszu i Rosji. Eksporter twierdzi, że w tym sezonie wyeksportuje około 700 ton granatów.

Za niska” konsumpcja turecka
Od 2010 r. produkcja granatów w regionie Adana’s Seyhan podwoiła się, jednak według władz regionalnych do osiągnięcia dalszego wzrostu potrzebne będą dalsze inwestycje. Wartość eksportu wzrosła z 9,4 mln USD w 2009 r. do 108,4 mln USD w 2014 r. Region ten stanowi od 10 do 12,5% całej tureckiej produkcji, która wynosi łącznie 400 tys. ton. Według władz, konsumpcja krajowa na mieszkańca, która wynosi 2,7 kg, jest zbyt niska i plantatorzy potrzebują wsparcia.

Produkcja w Hiszpanii stale rośnie

Ceny w Hiszpanii wykazują tendencję spadkową. Powodem tego są zbiory odmiany Mollar, które osiągnęły większą objętość. Obecnie sezon przechodzi z odmian Smith i Acco na odmiany Wonderful i Mollar. Ze względu na niższe temperatury odnotowane w ciągu ostatnich kilku tygodni i większy kontrast między temperaturami dziennymi i nocnymi, zabarwienie granatów było dobre.

W Walencji rolnicy uprawiający owoce cytrusowe są bardzo zainteresowani uprawą granatów w celu dywersyfikacji produkcji. W ciągu ostatnich dwóch lat produkcja w regionie wzrosła o 10-20 %. Tradycyjnie Walencja nie była obszarem uprawy granatów. Produkcja koncentruje się głównie w prowincji Alicante. Łącznie produkcja w głównych regionach ma osiągnąć 60 tys. ton. Najważniejszą odmianą jest Mollar, ale powierzchnia poświęcona granatom rumianku czerwonego, takim jak Wonderful i Smith, powiększa się. Podczas gdy produkcja rośnie z roku na rok, producenci nie widzą w tym problemu, ponieważ dzięki prowadzonym kampaniom promocyjnym konsumpcja rośnie w tym samym tempie. Hiszpanie zużywają ponad 30% swojej produkcji krajowej.

Rynek rosyjski był niegdyś ważnym rynkiem zbytu dla granatów hiszpańskich, stanowiąc 30 % sprzedaży. Obecnie rynek rosyjski jest niedostępny, a eksporterzy koncentrują się na rynkach Dalekiego Wschodu, takich jak Singapur i Indonezja, a także Bliskiego Wschodu. Ponadto eksporterzy postrzegają Chiny również jako potencjalny rynek. Oczywiście eksport odbywa się również w Europie, do krajów takich jak Wielka Brytania, Irlandia, Holandia, Niemcy i Włochy.

Sezon włoski rozpoczyna się wcześniej.

Główne obszary upraw granatów włoskich to Apulia i Sycylia, a w Kalabrii znajduje się również niewielka powierzchnia przeznaczona pod uprawę. Sezon ten trwa od około dwóch tygodni. Rozpoczął się on 10-15 dni wcześniej niż zwykle. Producenci zaczęli zbierać plony około 10 września i przewiduje się, że sezon potrwa do końca października. Następnie granaty są dostępne do świąt Bożego Narodzenia. Obecnie trwają żniwa w Acco, a w 39. tygodniu przejmiemy Wonderful. W ubiegłym roku ilość sprzedawanych granatów wzrosła o 70% do 80%.

Wielkość sprzedaży gwałtownie wzrosła w ciągu ostatnich dwóch do trzech lat. Główne odmiany to Acco i Wonderful. Największymi konkurentami są Hiszpania i Turcja. Według Włoch konkurencja jest szczególnie duża, ponieważ granaty włoskie mają inny, czerwony kolor i atrakcyjny wygląd. Powierzchnia wynosi 168 hektarów.

W ostatnich dniach rozpoczął się sezon śródziemnomorski na hurtowym rynku bolońskim z owocami z Egiptu, Turcji, Hiszpanii i Izraela. Poza sezonem importuje się również produkty z Peru. Kampania rozpoczyna się od granatów z Egiptu, a następnie Hiszpanii i Izraela. Granaty luzem kosztują 1,50 euro za kilogram, podczas gdy pakowane osiągają 1,80 euro za kilogram, a ich wartość szczytowa może wynieść nawet 2,50 euro za kilogram. Popyt jest nadal niewielki, ale wzrośnie w nadchodzących miesiącach. Zimą popyt jest szczególnie duży. W ostatnich latach konsumpcja znacznie wzrosła. W przeszłości był postrzegany jako produkt na Boże Narodzenie, ale obecnie poza tym świętem istnieje również duży popyt.

Granaty izraelskie osiągają ceny zbliżone do cen z poprzedniego sezonu, podczas gdy granaty hiszpańskie i tureckie kosztują nieco więcej niż w roku ubiegłym, kiedy ceny były poniżej średniej. Ponadto w tym roku podaż jest mniejsza. W najbliższych dniach podaż wzrośnie, a to powinno spowodować spadek cen. Spodziewany jest spadek o około 20%.

Przetworzone granaty stają się coraz bardziej popularne. Dzięki temu trendowi granaty docierają do większej liczby konsumentów. Poza tym nadal jest wielu konsumentów, którzy preferują tradycyjne spożywanie owoców.

Rosnący rynek belgijski

Granaty nie są już w Belgii produktem niszowym. Wielkość przywozu podwoiła się w ciągu pięciu lat, jak podał importer. Popularność tego produktu rośnie z powodu uwagi na uwagę, jaką zwraca na niego zdrowy guru i szefowie kuchni. W najbliższych latach spodziewany jest lekki wzrost na tym rynku.

Granaty są dostępne przez cały rok i pochodzą z całego świata, z takich krajów jak Hiszpania, Turcja, Izrael, Iran, Egipt, Indie, RPA, Peru, Chile i USA. Cudowna odmiana jest dostępna na rynku belgijskim od dziesięciu lat. Inne dostępne odmiany to Pom, Mollar, Baghwa, Hershkovitz, Acco, Hicaz i Emek.

Źródło: freshplaza.com

Rynek granatów
Oceń ten artykuł
Tagi: