MATIF – Giełda zbóż – ceny zboża

18 grudnia 2016

MATIF - giełda zbóż

MATIF– Giełda zbóż – ceny zboża

MATIF – giełda zbóż, ceny zboża zależne są od rodzaju zboża, odmiany, parametrów jakościowych, sezonowości, sytuacji podażowej zbóż na całym świecie. Notowania giełdy MATIF ma ogromny wpływ na ceny zbóż w Polsce. Drugą istotną giełdą na świecie jest amerykańska CBOT. Ceny na giełdzie europejskiej podawane są w euro za jedną tonę.

Na giełdzie MATIF sprzedaję się oraz kupuję kontrakty na zboża, minimalne kontrakty to 50 ton. MATIF SA jest to prywatna korporacja pochodząca z Francji. Wycena zboża w Polsce na podstawie giełdy we Francji, następuję poprzez dodanie lub obniżenie różnych kosztów takich jak: transport, składowanie, przeładunek, ubezpieczenie. Dodatkowo cenę w polskiej walucie ustala się na podstawie aktualnego kursu EUR / PLN. Powyższe koszty są zazwyczaj zmienne i zależne od danej sytuacji na rynku.

Analizując ceny pszenicy na giełdzie MATIF można zobaczyć ogromną różnicę. Na przykład cena pszenicy na dzień 20 września 2016 roku na giełdzie Paryskiej wynosiła 166,5 euro za jedną tonę. W porównaniu możemy wziąć cenę tego zboża na 31 października 2016 roku gdzie cena wynosiła już 171,5 euro za jedną tonę. Kolejnym przykładem jest kukurydza. Na dzień 11 października 2016 roku cena wynosiła 161 euro za jedną tonę, a już 31 października 2016 kukurydza na giełdzie we Francji kosztowała 169 euro za jedną tonę.

MATIF – rzepak

Dodatkowo na giełdzie MATIF jest kontaktowany rzepak. W tym roku widać ogromny wzrost rzepaku na przełomie kilku miesięcy. Analizując dane widać, że cena rzepaku na dzień 16 września 2016 na giełdzie MATIF wynosiła 372,25 euro za jedną tonę. Natomiast 15 grudnia 2016 rzepak kosztował na giełdzie w Paryżu 419, 75 euro za jedną tonę. Różnica w cenie rzepaku na przełomie trzech miesięcy to ponad 47 euro. Po przeliczeniu na złotówki po kursie z dnia 15.12.2016, daję nam ponad 200 zł różnicy za jedną tonę. Duże doświadczenie oraz historia w sprzedaży zbóż i rzepaku pomaga w oszacowaniu, kiedy lepiej sprzedawać produkty rolne. Ceny na giełdzie rosną i spadają, dlatego umiejętne wyczucie czasu w sprzedaży produktów rolnych ma wpływ na zyski w gospodarstwach rolnych oraz firmach.

MATIF – Giełda zbóż – ceny zboża
5 (100%) 41 ocen
Tagi: , ,