Uprawa koperku

3 listopada 2016

uprawa koperku

Europejskie możliwości dla kenijskich producentów ziół


Rosnący europejski apetyt na bazylię, uniwersalne aromatyczne zioło z rodziny mięt, otworzył nowe możliwości dla rolników z hrabstwa Nakuru w Kenii, którzy zarabiają obecnie do 2000 dolarów miesięcznie na eksporcie.

Współpracując z Premier Seeds Limited, firmą produkującą nasiona warzyw, rolnicy, którzy tradycyjnie polegali na przepełnionej uprawie zbóż, znaleźli teraz linę ratunkową w wieloletnim ziole, którego zdrowie i wartości odżywcze sprawiły, że stał się hitem na skalę międzynarodową.

Międzynarodowi kupcy twierdzą, że Afryka Wschodnia zaspokaja zaledwie 15 procent ich popytu na zioło, nawet gdy rynki nadal balon po odkryciu nowych zastosowań ziół. „Rynki wyraziły nienasycony apetyt na zioło. Wraz z naszymi pierwszymi rolnikami produkujemy 1,6 tony bazylii przy miesięcznym zapotrzebowaniu importera, z którym współpracujemy, wynoszącym 6 ton. Naszym obowiązkiem jest sprzedawać więcej, rynki wciąż nam mówią”, powiedział Simon Andys, założyciel firmy Premier Seeds.

Aby uzyskać maksymalną wydajność spełniającą międzynarodowe standardy, ziele uprawia się w szklarniach.

Aby pomóc rolnikom, którzy mogą nie pokryć kosztów budowy szklarni, przedsiębiorstwo Premier Seeds zawarło z instytucjami finansowymi umowę finansową umożliwiającą rolnikom posiadanie szklarni, za które później płacą w ratach z wpływów z bazylii, po uzgodnionych ze zleceniodawcami stawkach. Finansowanie obejmuje również sprzedaż nasion i wsparcie agronomiczne. Rolnicy uprawiają odmianę Premier Seeds Sweet Aroma 3, która należy do odmiany bazylii słodkiej, jednej z najbardziej preferowanych odmian przez kucharzy na całym świecie.

Zioło stało się natychmiastowym hitem wśród rolników, co stanowi pierwszą wyprawę do ogrodnictwa za jego łatwość uprawy i cechy wzrostu. Jest to roślina jednoroczna, dojrzewająca średnio 42 dni i produkująca jasnozielone jedwabiste liście, które smakują jak goździki o mocnym, ostrym i słodkim zapachu. Rolnicy zbierają liście co dziesięć dni. Typowa szklarnia o wymiarach 8 na 30 metrów produkuje średnio 125 kilogramów bazylii tygodniowo, przy czym za kilogram trzeba zapłacić 5 dolarów. W ciągu miesiąca rolnik jest w stanie zarobić średnio do 2000 dolarów. Uprawa jest również środkiem odstraszającym szkodniki i komary, co oznacza, że rzadko jest atakowana przez szkodniki.

W celu zapoznania rolników z praktykami rolniczymi, które spełniają międzynarodowe normy, firma Premier Seeds przeszkoliła rolników w zakresie stosowania dobrych praktyk rolniczych, takich jak GlobalGAP i EureGap. Takie praktyki rolnicze obejmują ochronę przed szkodnikami i stosowanie pestycydów, stosowanie certyfikowanego materiału rozmnożeniowego oraz identyfikowalność. „Poświęcamy czas na wyjaśnienie rolnikom, z którymi współpracujemy, że rynek eksportowy jest bardzo specyficzny, jeśli chodzi o jakość produktów, które im sprzedajemy. Będzie to uzależnione od tego, co zrobią w gospodarstwie. Cieszymy się, że rolnicy wzięli to do serca”, powiedział Andys. Nabywcy odbywają również doraźne wizyty w gospodarstwach rolnych w celu śledzenia warunków uprawy ziół.

Szkolenia te pomogły rolnikom w zrozumieniu jakości ziół wymaganych do eksportu.

Po zbiorach rolnicy samodzielnie klasyfikują i pakują zioła w gospodarstwie przed ich przewiezieniem na lotnisko. „Rolnicy znają na przykład prawe liście i łodygi wymagane na rynkach międzynarodowych. Sortowanie, sortowanie i pakowanie odbywa się więc we własnym zakresie. Wiedzą, że jeśli zapakują produkt złej jakości, zostanie on odrzucony. Stali się na tyle dobrzy, że nie mieliśmy żadnych problemów z naszymi międzynarodowymi klientami”, dodał Andys.

W miarę jak rynki międzynarodowe rozgrzewają się dalej od ziół kulinarnych, Premier Seeds przygotowuje się do współpracy z rolnikami, aby w ciągu roku wyhodować kolejny zestaw ziół, w tym kolendrę, oreganokoperek i Melissa. „Odpowiadamy na potrzeby rynku. Popyt na bazylię został zaspokojony i kiedy kupujący zasugerowali, że powinniśmy rozważyć uprawę innych ziół, powiedzieliśmy, dlaczego nie” – mówi Said Andys.

Świadoma zdrowia klasa średnia stymuluje wzrost ziół i przypraw kulinarnych na rynkach międzynarodowych, które odnotowały meteoryczny wzrost i według danych Międzynarodowego Centrum Handlu wynoszą obecnie 2,3 miliarda dolarów. Do najważniejszych rynków należy UE, która w 2013 r. importowała 302 000 ton przypraw i ziół z krajów rozwijających się, takich jak Kenia, o wartości 1 mld euro.

Źródło: freshplaza.com

Uprawa koperku
Oceń ten artykuł
Tagi: