Uprawa jabłek w Chinach

2 listopada 2016

uprawa jabłek

Możliwości uprawy jabłek w Chinach


Chiny są największym na świecie producentem jabłek i oferują doskonałe możliwości biznesowe dla podmiotów działających w tym sektorze. Takie przesłanie pojawiło się podczas konferencji „Interpoma International”.

„Na kilka miesięcy przed rozpoczęciem targów Interpoma 2016 – mówi Thomas Mur, Dyrektor Generalny Fiera Bolzano – chcieliśmy wiedzieć, jakie mogą być nowe atrakcyjne rynki dla naszych wystawców. Podczas ostatniej edycji, dwa lata temu, odwiedzili nas goście z 71 różnych krajów, co odzwierciedla coraz większe znaczenie tego wydarzenia na arenie międzynarodowej. Zanim wybrał temat Chin – kontynuował – odbyliśmy kilka wizyt w regionach produkcyjnych tego kraju. Obecnie niektóre systemy spełniają wysokie standardy jakościowe, podczas gdy większość z nich nadal znajduje się w warunkach porównywalnych z tymi, w jakich mieliśmy do czynienia w latach pięćdziesiątych. Spotkaliśmy się również z przedstawicielami politycznymi i ośrodkami badawczymi. Przy wszystkich tych okazjach przekonaliśmy się, że Chiny są bardzo zainteresowane jabłkami i że gospodarka tego sektora szybko się rozwija”.

Następnie Yongbing Yuan, profesor nauk o owocach i warzywach w College of Horticulture i wiceprezes Qingdao Agricultural University, opowiedział o produkcji jabłek w Chinach oraz o jej obecnych i przyszłych perspektywach. „Obecnie w Chinach mamy ogromne obszary uprawy jabłek, – powiedział – około 2,3 miliona hektarów, z produkcją około 38 milionów ton. Rośliny są na ogół bardzo duże, ale systemy sadzenia są zazwyczaj raczej małe. Spółdzielnie producenckie nadal nie są zbyt rozpowszechnione, mimo że rząd stara się je promować. Istnieje tylko kilka odmian, a Fuji zajmuje prawie 73% całkowitej produkcji. Rynek ten ma jednak 1,4 miliarda konsumentów”.

Wiceprezes Qingdao Agricultural University zwrócił również uwagę na to, że uprawy jabłek w Chinach zostały zmodernizowane szczególnie w ciągu ostatnich dziesięciu lat, mimo że wciąż pozostaje wiele do zrobienia. Na przykład w odniesieniu do maszyn rolniczych, kraj azjatycki jest głównym importerem. „Według niektórych badań – powiedział Yongbing Yuan – 70% maszyn używanych w rolnictwie pochodzi z importu. Ale również w przypadku roślin nie ma większych przeszkód, a w ostatnich latach wiele drzew pozyskano z Europy, głównie z Holandii. W rzeczywistości nasze sady jabłoniowe mają dużą liczbę starych drzew, podczas gdy wiemy, że systemy sadzenia stworzone zgodnie z najnowszymi kryteriami pozwalają na stosowanie maszyn. Rząd zachęca również do zakupu nowych maszyn”.

A co z przyszłością?

„Dzisiaj – powiedział Yongbing Yuan – większość jabłek koncentruje się w prowincji Szantung, która sama produkuje 9,3 mln ton. Do 2020 r. chcemy osiągnąć produkcję obejmującą ponad 400 000 hektarów, 40 ton na hektar, przy jednoczesnym obniżeniu kosztów pracy i zużycia zasobów wodnych o 15%, a nawozów o 30%. Południowy Tyrol jest wciąż naszym przykładem”.

Jeśli Chiny patrzą na przykład Włoch, to w ostatnich latach Fiera Bolzano podjęła kroki mające na celu ułatwienie możliwości biznesowych. Mówiąc o Chinach, potencjalnym rynku dla wystawców Interpoma, konsultant Interpoma Kurt Werth opowiedział o swoim doświadczeniu: „Często rozmawiamy o Chinach, ale nie zawsze zdajemy sobie sprawę z ich ogromnych rozmiarów. Jedna czwarta ludzkości mieszka w Chinach. Rynek ten ma ogromny potencjał dla wystawców Interpoma: przy tak dużych rozmiarach i tak szybkim tempie rozwoju musi istnieć wiele możliwości biznesowych. W przypadku roślin zaczyna się od przyjrzenia się temu, co zostało zrobione w pozostałej części świata z przeszczepami lub podkładkami pośrednimi. Sprzęt jest często importowany z Włoch lub Europy. Mobilne platformy, takie jak opryskiwacze czy nebulizatory, również pochodzą z Południowego Tyrolu. Badania są nawet bardzo intensywne: w ciągu dwóch tygodni udało nam się odwiedzić jedenaście stacji rozwoju odmian”.

Gottfried Rottensteiner, menedżer Skipp Sas, podkreślił znaczenie podróży służbowych w tych regionach, a prawnik Veit Gamper potwierdził to, przypominając osobom zakładającym nowe firmy z chińskimi partnerami o konieczności zajęcia się kwestią ochrony prawnej i formularzy.

Spotkanie „Interpoma International” było tylko pierwszym spotkaniem, które Fiera Bolzano będzie zajmować się centralną rolą Chin w sektorze uprawy jabłek. W tym kontekście Fiera Bolzano zamierza dostarczać przedsiębiorstwom narzędzia pozwalające dowiedzieć się więcej o tym kraju, który stanowi obiecujący rynek dla przemysłu jabłkowego.

źródło: www.freshplaza.com

Uprawa jabłek w Chinach
5 (100%) 1 ocen
Tagi: